nedávno jsem se ve vlákně o multimediích zmínil o projektu připojení mini PC Rasberry Pi do E65. Konečně jsem měl chvíli čas a mám první výsledek. Aktuálně by se mi hodilo pár rad a nechci zasírat původní vlákno. Proto jsem založil nové.

Umí fungovat zároveň i s navigací.
Jedná se o první pokus, takže není nastavené správné rozlišení + okraje. Už je jen potřeba si s tím pohrát v konfiguraci.
Z TV modulu/navigace dopředu do monitoru leze analogový RGB signál. Raspberry má pouze HDMI výstup, takže jsem použil HDMI -> VGA adaptér. BMW jede na RGsB (synchronizace v zeleném kanálu), proto jsem použil tento obvod na konverzi synchronizací.
--------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------- ---------------------------
Verze 1 (analogový vstup)
Z důvodu popsaného v příspěvku http://www.bmwklub.cz/forum/viewtopic.p ... 0#p1085688 jsem zatím udělal analogový zvukový vstup.
Základem je Raspberry Pi 2 se zvukovou kartou https://www.hifiberry.com/shop/boards/h ... y-dac-pro/. Můžete se spokojit s vestavěným výstupem RPI, nebo by měla stačit i nějaká levnější zvukovka. Implementoval jsem to k videomodulu, protože ho mám nastudovaný a už jsem si upravil krabičku. Bohužel varianta s analogovým výstupem je prostorově náročnější a RPI jsem musel vystrčit ven. Upozorňuji, že často improvizuji a pracuji s tím, co jsem kde doma našel nebo z něčeho ustřihl.
Nestresujte se množstvím drátů přidaných do videomodulu. Jedná se o napojení na I2C a I2S sběrnice, které u tohoto řešení nejsou potřeba.

1) Pro jistotu jsem si přivedl vlastních 12V z powermodulu. Řešení je jednoduché. Stačí si koupit příslušný kontakt v BMW a zastrčit do volné pozice. Viz https://ibb.co/n7XFbQ
2) Relé, které přivede 12V do 5V regulátoru (3). Relé sepne ve chvíli, kdy se probudí MOST. Při neaktivitě na MOSTu se videomodul sám uspává. Takže stačí nají místo, kde je po probuzení 5V a při uspání ne. Bohužel je schované pod plošňákem. Kdyžtak seženu fotku, pokud bude mít někdo zájem.
3) 5V regulátor. Jedná se o vnitřek adaptéru do zásuvky zapalovače. Napájí RPI a plošňák s Arduinem. Pozor na proudovou náročnost RPi. Ideálně chce nějakých 2 - 2,5 A.
4) RPI + zvukovka
5) 433 MHz přijímač. Vysílačem jsem si naprogramoval zpětné zrcátko.
6) Arduino. Naprogramována logika pro přijímač. Ovládá relé (7). Bude řešit i výfukovou klapku.
7) Relé které přepíná FM/RPI v tuneru. Respektive deska tohoto relé. Celé se mi do FM tuneru nevejde, takže jsem ho musel odletovat a desku nechat tady.
8) Kabel z tohoto konektoru vede do tuneru.
Pohled na FM tuner.

Přiveden audio kabel, ovládání relé a pro jistotu jsem si za sedačky přes USB prodlužovačku vystrčil Bluetooth (kvůli lepšímu signálu).
Modifikace tuneru provedena podle http://www.xolmatic.com/xprojects/XE65/M_Radio.htm Rozdíl je, že on přerušením obvodu znemožnil poslouchat rádio. Já jsem přidal relé pro zachování funkčnosti tuneru.
A takhle to teď vypadá v kufru.


Konfigurace RPI
Použil jsem https://github.com/BaReinhard/Super-Sim ... er-Install Stačí spustit "sudo ./install.sh" a vybrat si, jaké funkce chcete.
--------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------- --------------------------- ---------------------------
Verze 1.1
RPI nově dostalo:
- Důstojnější krabičku, aby se nepovalovalo v prostoru
- Napojení na CAN bus, takže mi funguje přeskakování skladeb tlačítkama na volantu. Použit tento modul. A k implementaci do RPI tento tutoriál
- Filtr pro eliminaci rušení alternátoru, které bylo v hudbě hodně slyšet.
- Relé v FM tuneru se mi nově přepíná automaticky při spárování RPI s telefonem. Takže už není potřeba arduino s 433 MHz modulem. Mimochodem, za jízdy nebylo ovládání tlačítky na zrcátku moc spolehlivé. Ve vyšších rychlostech nefungovalo vůbec. Pravděpodobně je vysílač nasměrovaný ven a nezvládá se vracet do kufru. Protože jsem pak k přepínání použil dálkáč, který jsem k modulu dostal a ten fungoval dobře.

TODO
- Nakonfigurovat a odladit obrazový výstup
Verze 2 (digitální vstup)
Neustále se mi příčí, z Raspberry zvuk převádět na analog a v autě zase zpět na digitál. Našel jsem možnost, jak přeprogramovat digitální vstup na formát I2S a pouštět data přímo z Raspberry do MOSTu bez ztráty kvality.
Díky hacknutí MOSTu bych se teoreticky měl možnost integrovat do menu monitoru. Na místo, kde se vypisují naladěné programy, posílat vlastní položky. Např. pro volbu vstupů - MP3 z flash, A2DP, Airplay, ... Pro listování adresáři na flashce, atd. Zkrátka podobně, jako je integrovaný Dension.