Stránka 1 z 1

Napsal: pon 08.07.2013 22:08
od Eks
Prosím o radu. Zadřela se mi jedna z kladek řemene co pohání servo, vodní pumpu a alternátor a řemen sklouzl. Jelikož jsem to měl domů cca 10km tak jsem přestřihl spadlý řemen, aby se mi nenamotal do klimy a dojel jsem volným tempem za častého vyřazování na Neutral domů. Kontrolka teploty se nerozsvítila, jen dobíjení. Koupil jsem podle vin kodu všechny kladky a oba řemeny. No a teď jsem vyměnil kladky a potřebuji sundat řemen klimatizace. Jak? Už pod autem jsem znejistil, protože jsem marně hledal nějaký napínák, který bych mohl povolit a řemen sundat. Až teď když koukám do ETK tak zjišťuji, že na řemenu klimatizace nemám napínací kladku. Má tam ta napínací kladka být, nebo u některých tipů je to bez kladky? Blbost co? Podle mě je ten řemen našponovaný jako struna. Zítra se na to důkldně podívám jestli je tam otvor pro napínací kladku a zkontroluji délku řemene jestli je tam pro ní prostor.
Díky
Sorry: BMW 530 E61xd 173kW

Napsal: pon 08.07.2013 22:14
od xxmenn
Jestli je to E39 tak klima má jednu kladku a ta je zároveň samo napínací. Chytni ji klíčem a jde odpružit směrem dolů do prava.

Napsal: pon 08.07.2013 22:37
od Sweden
kladka tam není,sundání a nandání pouze za pomocí hrubé síly až násilí,pro sundání starého si můžeš pomoct povolením příruby(3x šroub) kterou je kompresor chycenej k bloku motoru...zlatá e39 s napínací kladkou i pro klimakompresor :?

Napsal: pon 08.07.2013 22:46
od Eks
To:Sweden
díky to jsi mě uklidnil, protože jsem začal nabývat pocitu, že si někdo slušně zabastlil. No už vidím jak to zítra rvu dolu násilím to zase padne nadávek na soudruhy z reichu. Není na to nějaký fígl, třeba povolit ten třetí šroub co drží klima kompresor, aby se trochu vyvrátil?

Napsal: pon 08.07.2013 23:08
od Sweden
no právě na sundání starého pomáhá povolení těch šroubů a lehké vyvrácení kompresoru,pak nandáš i nový řemen ale kompresor se si nepodaří chytnout zpět,takže ten starej můžeš klidně fiknout a není potřeba povolovat držák.Ale můžeš si to vyzkoušet,třeba se ti to podaří.Já abych se teda přiznal jsem si nechal poprvé v životě nasadit klíňák v servisu :D ,nijak jsem to nepokoušel,nechtěl jsem dokurvit kladku na kompresoru apod.A to jsem zkoušel klasické nahazování řemene kterým mi to vždy šlo,tentokrát ani prd,on ten nový řemen jelikož nemá kladku a je potřeba zabránit prokluzu je kurevsky krátký a nešel mi nandat ani přes šroubovák ani přes přidržení a protočení motorem.Jel jsem na nějaký livedata a byla volná zdviž tak jsem řekl že bych potřeboval nahodit řemen klimy a oni se hned smáli a tak jsme si celkem pokecali o tom jaká je to pakárna oproti staré dobré e39.Oni na to máj spec.udělátko které se přišroubuje na řemenici a protočí se motorem a řemen naskočí.....u mě tada asi až na pátý pokus..... :wink:

Napsal: úte 09.07.2013 21:01
od Eks
Tak mám hotovo. Nejprve jsem si musel udělat přípravek na otáčení klikovou hřídelí, protože ta nemá středový šroub za který bych to mohl chytit a točit a pak jednoduchou svorku, kterou jsem zajistil řemen na řemenici klikovky. Nějak se s tím nemohu vnitřně srovnat, protože na řemenu mohu brnkat vysoké C jak je přešponovaný. Mám strach, aby neodešlo ložisko při tak velkém tahu. Na sundání řemene jsem použil asi 3cm široký a delší než obvod té řemenice pásek vystřižený z plastového kanistru od kapaliny ostřikovačů. Ten jsem vsunul mezi řemen a řemenici kompresoru a potom pří druhé otočce, proto byl ten pásek tak dlouhý, aby se napojil, jsem montpákou za současného točení řemenicí klikovky řemen vytlačil. To šlo v poho. Při montáži jsem venkovní okraj řemenice kliky očistil smirkem a lehce namáznul vazelínou, aby se řemen lépe smekl přes okraj. No nasadil jsem řemen na řemenici klimy a na řemenici kliky jsem řemen stáhnul narychlo vyrobenou svorkou a pak už to bylo jen o hrubé síle. Jak jsem psal je to našponované jako struna, průhyb palcem skoro neznatelný. Snad to tak má být.

Přípravky viz, foto